Çocuklarda Ev Kazalarına Karşı 8 İlk Yardım Önerisi

Çevrelerini dolayısıyla hayatı tanımak için her şeyi inceleyen hatta inceledikleri eşyaların bazılarını ağzına götüren çocuklar için ev tehlikeli bir ortam haline gelebiliyor. Tüm kazaların neredeyse yüzde 25'ini oluşturan ev kazaları küçük önlemlerle engellenebilirken, aileler tarafından bilinmesi gereken basit ilk yardım müdahaleleri hayat kurtarıcı olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa Akman, ev kazaları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda Ev Kazalarına Karşı 8 İlk Yardım Önerisi
Çocuklarda Ev Kazalarına Karşı 8 İlk Yardım Önerisi admin
Advert

Evinizi çocuğunuz için güvenli hale getirin

Genellikle basit tedbirlerle önlenebilen ev kazaları tüm kazaların neredeyse %25'ini oluşturmaktadır. Zamanlarının çoğunu evde geçiren 0-6 yaş arası çocuklar meraklarını giderip çevrelerini tanımak için sürekli hareket halindedir. Büyüklerini taklit eden ve tehlikelerin farkında olmayan bu yaş gurubundaki çocuklar için ev içindeki birçok eşya tehlikeli olabilmektedir. Evleri çocuklar için daha güvenli hale getirmek için;

  • Mobilya ve televizyonları sabitleyin. Halı ve paspasların kaymamasını sağlayın. Yere dökülen sıvıları çocukların kayıp düşmemesi için hemen silin.

  • Evde açık elektrik kablosu ve priz bırakmayın.

  • Kibrit, çakmak gibi yanıcı maddeleri ortada bırakmayın.

  • Bıçak, cam kaplar, pil, ilaç, temizlik malzemeleri gibi zarar verebilecek eşyaları çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.

  • Çocukların uzanabileceği yerlerde sıcak sıvılar ve yemek bırakmayın. Masa ve ocakta tencerenin, tavanın sapını içe dönük tutun.

  • Boğaza kaçabilecek; kuruyemiş, şeker, boncuk, mücevher, düğme gibi eşyaları ortada bırakmayın.

  • Yıkanma sırasında havuz ya da deniz kenarında çocukları asla yalnız bırakmayın.

  • Oyun alanlarının ve oyuncakların çocuk için uygun olup olmadığını kontrol edin.

İlk yardım hayat kurtarır

Evlerde yaşanan kazalarda, doğru ellere ulaşma imkanı yoksa sorunun ilerlemesini önleyici ilk yardım müdahalelerinde bulunmak hayat kurtarabilmektedir. Solunumun durması veya kalp atımı durduktan sonra, 5 dakikadan itibaren kalıcı beyin hasarı başlamaktadır. Profesyonel yardım gelene kadar yapılan doğru ilk yardım sayesinde sağ kalım ve beyin fonksiyonlarının etkilenmemesi, anlamlı derecede artmaktadır.


 

ev kazası çocuk
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin