Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın

Sabri Ülker Vakfı, sıcak yaz günlerinde egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değiniyor. Yaz aylarında yüksek sıcaklar nedeniyle spor yapmak da zorlaşıyor. Özellikle açık havada spor yapmayı tercih edenlerin sıcak havalarda daha dikkatli olması gerekiyor. Sabri Ülker Vakfı, yaz aylarında egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın
Sıcak Havalarda Egzersiz Yaparken Önleminizi Alın admin
Advert

Bol sıvı tüketilmeli

Egzersiz yaparken vücut normalden daha fazla terler ve bu durum sıcak havalarda daha da artar. İşte bu nedenle egzersiz yapanlarda kaybedilen sıvının yerine konulması büyük önem taşır. Vücudun kaybettiği su eğer geri kazanılmazsa kişide yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda yeterli su içilmezse egzersiz performansında da azalma meydana gelir. Su kaybı sebebiyle vücut ağırlığının kaybedilmemesi de önemlidir. Ağırlık kaybının yaşanmaması için her 15-20 dakikada bir mutlaka 1 bardak kadar su içilmelidir.

Açık renkli kıyafetler tercih edin

Sıcak ve nemli havalarda buharlaşma yoluyla sıvı kaybı da yaşanır. Bu nedenle sıcak havalarda egzersiz sırasında bol ve açık renkli kıyafetler tercih edilerek terin buharlaşması kolaylaştırılmalıdır.

Kronik rahatsızlığı olanlar mutlaka doktora danışmalı

Kalp hastalığı, diyabet gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişiler sıcak havalara karşı daha duyarlıdır. Bu havalarda şikayetler artabilir, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olan kişiler egzersizlerini bir doktor kontrolünde yapmalıdır. Kilo fazlalığı olan kişiler, çocuklar, yaşlılar, hamileler de bu havalarda egzersiz yaparken dikkat etmeli, egzersiz için sıcaklığın gün içine göre daha düşük olduğu sabahın erken saatlerini ya da akşam güneş battıktan sonraki saatleri tercih etmelidir.
 

sıcak hava egzersiz sabri ülker vakfı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin