Sağlıklı bir cilt için güneşten uzak durun

Güneş faydalı ama…

Sağlıklı bir cilt için güneşten uzak durun
Sağlıklı bir cilt için güneşten uzak durun admin
Advert

Sağlıklı bir cilt için güneşten uzak durun

 

Çevresel faktörlerin deri yaşlanmasında rolü büyüktür. Güneş ışınları, sigara ve kimyasal temas da deri yaşlanma sürecinde en büyük risk faktörleridir. Ultraviyole ışınları güneş yanığı ve deri yaşlanmasından sorumludurlar. Cildin yaşlanması, UV ışınlarının ciltte neden olduğu hasarların yıllar boyunca toplanmasıyla ortaya çıkar. Güneş yanıklarından daha çok UVB sorumlu iken deri yaşlanması sürecinden UVA sorumludur.

 

Güneş ışınları DNA yapısında hasarlanmaya sebep olarak derimizin üst ve orta tabakasında değişikliklere neden olur. Özellikle deri kırışmasını önleyen kolajen ve elastin lifleri hasarlanır deride kırışıklıklar sarkmalar meydana gelir. Ayrıca bronzlaşmayı sağlayan hücreler zamanla işlev görmez hale gelir ve ciltte kahverengi lekeler oluşabilir.

 

Güneş faydalı ama…

Güneş ışınları deri yaşlanmasının yanı sıra deri kanserlerinden de sorumludur. En tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen “Malign melanoma” nın en önemli nedenleri arasında, güneş ışınlarının zararlı etkileri gösterilmektedir. Malign melanoma, ileri yaşta ortaya çıksa bile bunun nedeni, çocuklukta maruz kalınan güneşin zararlı ışınlarıdır. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir çocuğun malign melanomaya yakalanma riski, yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu, cilt yanıklarını önlemektir. Özellikle çocukluk döneminden itibaren başlayarak düzenli güneş koruyucu kullanmalı ve bu konuda çevremizi bilinçlendirmeliyiz.

 

Vücut için son derece önemli olan D vitamini sentezi için ise güneş ışınları gereklidir. Bu konu çoğu kişide kafa karışıklığı oluşturmaktadır. Günlük D vitamini gereksinimi; kollar, bacaklar ve yüzün 20 dakika gün ışığına maruz kalmasıyla karşılanabilir. Güneş koruyucu kullanımı ( faktör 20 ve fazlası) D vitamini sentezini engeller. Bu nedenle güneşin dünyaya dik açı ile ulaştığı saatler dışında kol ve bacaklarımızın güneşten koruyucusuz olarak 20 dakika güneşe maruz kalması ile günlük D vitamini sentezi ihtiyacımızı karşılayabiliriz. D vitaminin deride yapımı, yaşla giderek azalır. Deri rengi koyu olan kişilerde, yeterli D vitamininin deride oluşması için, özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinim vardır.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin