GEZELİM, GÖRELİM, PAYLAŞALIM..!

Seyahat sitesi momondo.com.tr, seyahat tutkunlarının sosyal medya kullanımını araştırdı

GEZELİM, GÖRELİM, PAYLAŞALIM..!
GEZELİM, GÖRELİM, PAYLAŞALIM..! admin
Advert

GEZELİM, GÖRELİM, PAYLAŞALIM..!


 

Seyahat sitesi momondo.com.tr, seyahat tutkunlarının sosyal medya kullanımını araştırdı. Araştırmaya göre tatil sırasında en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke Türkiye.


 

Seyahat sitesi momondo.com.tr'nin 23 ülkede gerçekleştirilen araştırması tatildeyken sosyal medyadan kopamadığımızı ortaya koydu. Verilere göre Türklerin yarısından fazlası (%64) tatil sırasında fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Bu orana göre dünyada tatildeyken en çok fotoğraf paylaşımı yapan ikinci ülkeyiz. İlk sırada ise yüzde 65'le Çin yer alıyor. Tatilde telefon veya tablet gibi cihazlarını tamamen kapatan Türklerin oranı ise yalnızca yüzde 11. İşte diğer sonuçlar...

Her Anımızı Paylaşıyoruz

Tatil her ne kadar kafa dinlemek, rahatlamak için tercih ettiğimiz bir kaçamak olsa da sosyal medyadan kopamıyoruz. Verilere göre tatil sırasında Türklerin yarısından fazlası (%64) fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Listenin başında yüzde 65'le Çin yer alırken Türkiye'yi yüzde 60'la Brezilya takip ediyor. Listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla Romanya (%52) ve Norveç (%44). Tatilde sosyal medya paylaşımlarına en fazla ara veren ülkeler Almanya (%20) ve Avusturya (%23). Türklerin ise yalnızca yüzde 15'i tatil sırasında sosyal medyada herhangi bir paylaşım yapmıyor.

İşe Tatilde Devam

Peki, tatilde iş hayatından uzak durabiliyor muyuz? Araştırmaya göre Türklerin yarısından fazlası (%57) iş ile ilgili aramaları yanıtlamaya devam ediyor. Söz konusu mailler olduğunda ise bu oran yüzde 68'lere çıkıyor. Tatildeyken iş hayatı konusunda en aktif grup 18-22 yaşları arasındakiler. Bu yaş grubundaki gençlerin sadece yüzde 36'sı iş görüşmelerine ara verirken, mailleri yanıtlama söz konusu olduğunda bu oran yüzde 27'ye düşüyor. Tatilde iş ile ilgili konulara mola vermeyi en çok tercih edenler ise 23-35 grubundakiler.

Teknoloji damarlarımıza işledi

Sosyal medya ve iş hayatından kopmak için en etkili yöntemlerden biri de mobil cihazları tamamen kapatmak. Ancak, Türklerin yalnızca onda biri (%11) "Tatil boyunca hiçbir şey görmek istemiyorum" diyerek cihazlarını tamamen kapatıyor. Cinsiyetler açısından incelendiğinde, erkeklerin bu alanda kadınlara göre daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 7'si tatilde iletişim araçlarını kapattıklarını belirtirken Türk erkekleri arasında bu oran ikiye katlanıyor (%15). Bu konuda Türklerle ikinciliği paylaşan diğer ülkeler ise Amerika, Brezilya ve Romanya. Tatilde mobil cihazlarından uzak durma konusunda en zorlanan ülkelerin başında ise yüzde 9 ile Çin geliyor. Tatilde teknolojiye ara verme konusunda en başarılı millet ise yüzde 30'la Avusturya.


 

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle konuştu: "Her yıl Türkiye dahil, 23 ülkede gerçekleştirdiğimiz 'Uluslararası Seyahat Araştırması' seyahat alışkanlıklarımıza dair bir çok ayrıntıyı ortaya koyuyor. Türkiye'de binden fazla katılımcının yanıtlarına göre, tatilde haberlerden uzak durmayı başarsak da sosyal medyadan ve iş hayatından uzak kalamıyoruz. Mobil cihazlarımızı kapatıp teknolojiye tamamen ara verme söz konusu olduğunda ise dünya sıralamasında sonlarda yer alıyoruz."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin