Japonlar Sağlık Yatırımı İçin İkitelli'ye geliyor!

Rönesans Sağlık Yatırım, Japon Sojitz ile İkitelli Şehir Hastanesi'ni yapmak için anlaştı.

Japonlar Sağlık Yatırımı İçin İkitelli'ye geliyor!
Japonlar Sağlık Yatırımı İçin İkitelli'ye geliyor! admin
Advert

Rönesans Sağlık Yatırım, Japon Sojitz ile İkitelli Şehir Hastanesi'ni yapmak için anlaştı.Proje için gerekli finansman Japon Devlet Bankası Japan Bank for International Corporation (JBIC) ve Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) gibi finans kuruluşlarının bulunduğu 8 farklı global marka tarafından sağlandı.

Dünyanın en büyüklerinden biri olacak

2.700 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük hastaneleri arasına girecek olan İkitelli Şehir Hastanesi, faaliyete geçtiğinde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.1 milyon m2'nin üzerinde inşaat alanına sahip olacak İkitelli Şehir Hastanesi, 2.000'den fazla sismik izolatörü ile tamamlandığında dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olacak. Bu sayede deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini aksama olmadan yerine getirebilecek.

Sağlık yatırımı konusunda Türkiye'nin en önemli firmaları arasında yer alan Rönesans Sağlık Yatırım'ın, Japonya'nın en büyük yatırım ve ticaret şirketlerinden Sojitz ortaklığı ile hayata geçireceği İkitelli Şehir Hastanesi'nin finansal kapanışı, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen törenle tamamlandı.

İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlandığında günde 23 bin 600 hastaya hizmet verecek.

4.3 milyar dolarlık sağlık yatırımı

Bu dev projeyle ilgili açıklama yapan Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, "203 Milyar Japon Yeni tutarındaki bu yatırımla dünyanın en büyük hastanelerinden birini İkitelli'de inşa etmek için ilk adımı bugün atıyoruz. Japon iş ortağımız Sojitz ve diğer yatırım kuruluşlarının sağlık alanında önemli eşik olacak İkitelli Şehir Hastanesi'ne 18 yıl vadeli bu büyüklükte yatırım yapmaları, öncelikle ülkemizin güçlü ekonomisine ve Rönesans Holding'in bu konudaki global deneyimine inançlarını ortaya koyuyor" dedi.

Önemli Bir Eşik

JBIC İcra Kurulu Direktörü ve CEO'su Tadashi Maeda, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Böyle önemli bir altyapı projesinin finansmanına liderlik etmiş olmakla gurur duyuyoruz" dedi. Maeda sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk halkı için çok önemli bir altyapı projesi olan İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği için stratejik bir eşiktir. Türk hükümeti banka bakış açısıyla son derece sağlam bir Kamu Özel İşbirliği modeli kurgulamıştır. Hem Turk sponsor Rönesans hem de Japon sponsor Sojitz mükemmel şirketler olduklarından bu projeyi Türk Hükümeti ile beraber başarıyla hayata geçireceklerinden eminiz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin