Tarihte Ruj…

Tarihte Ruj…
Tarihte Ruj… admin
Advert

Modern kadının en önemli yardımcılarından biri olan rujun tarihi çok ama çok eskiler dayanıyor. Arkeolojik çalışmalar sonucu binlerce yıl öncesine dair ciddi bulgular edinilmiştir. Ancak ruju ilk olarak hangi kadın icat etti diye soracak olursanız, sennrengin.net olarak tercihimiz Yunan Aşk Tanrısı Afrodit olmasını isterdik.

İşte size kısaca rujun tarihi:

Mezopotamya uygarlığın beşiği olduğundan kadınları da güzelliğin başlangıç noktası sayılabilir. Mezopotamyalı kadınların ruj kullandığına dair önemli kanıtlar vardır. Yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan kanıtlarda, ruj olarak kullanılan şeyin değerli taşların ezilerek elde edildiği ve dudaklara sürüldüğü bilinmektedir. M.Ö. 3000 yıllarında yaşamış İndus uygarlığı kadınları da dudaklarını kırmızıya boyarlarmış. Fakat İndus kadınlarının sürdükleri kırmızı nesnenin ne olduğunu bilim adamları keşfedemedi.

Mısırlılar kırmızı-mor boya ve iyot kombinesi ile elde ettikleri sıvıyı dudaklarına sürerlermiş. Kleopatra’nın böcekler ve karıncalardan yapılan bir ruju kullandığı bilinmektedir. Mısırda ruj kullanımı kraliyet ailesi ve zenginlere aitti.

Engizisyon Yasakladı

Orta çağda kilise baskısı nedeniyle ruj yasaklanmıştı. Ruj süren kadınlara kötü kadın muamelesi yapılmaktaydı. Kraliçe Birinci Elizabeth zamanında ruj tekrar moda oldu ve 16. yüzyıldan sonra ruj artık her yerde kullanılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinin çoğunda ruj balmumu ve kırmızı boyadan yapılmaktaydı.

Kraliçe Birinci Elizabeth sayesinde siyah ruj İngiltere’de çok moda oldu. Kraliçe Victoria zamanında ise ruj sadece sahne sanatçıları tarafından kullanılmaya başladı.

Modern Rujun Tarihi

Modern ruj 1884 yılında Paris’te görücüye çıktı. Rujlar ipekten yapılmış koruma kesesi içerisinde idi ve Hint Yağı ve Geyik Donyağı’ndan yapılmaktaydı. 1920’lerde siyah ruj yeniden moda oldu. Sessiz sinema filmlerinin çoğunda oyuncular siyah ruj kullanmışlardı. 1930’larda ise tüp içinde kullanılan ve elle ittirilen rujun icat edildi. Özellikle ABD’de hemen en çok satılanlar listesinde yer aldı. 1940 yılına kadar bir çok renkte ruj imal edildi.

1940’larda ise dönerek itilen günümüz rujlarının ilk örnekleri icat edildi. O zamanın filmlerinde rol alan kadınların mutlaka ruj ile ilgili bir kaç sahnesi bulunmaktaydı. Dünya Savaşı’nın sonunda ruj en çok kullanılan makyaj malzemesi olmuştu ve neredeyse her kadının çantasında en az bir tane bulunmaktaydı.

rujun tarihçesi güzellik makyaj bakım
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin