YAZ AYLARININ KORKULU RÜYASI : GÜNEŞ LEKELERİ
Sevil Petrini - Uzm.Estetisyen

YAZ AYLARININ KORKULU RÜYASI : GÜNEŞ LEKELERİ

Yazarın İnstagram Adresi : @sevilpetrini

Yaz deyince çoğumuzun aklına deniz, kum, güneş gelse de cildi lekeye yatkın kişiler için kabus haline dönüşebiliyor. Özellikle yanak, alın ve dudak üstü koyulaşan lekelerle dolaşmak zorunda kalan kişilerin sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileniyor.

Uzun süre güneşte kalmak, deride zamanla kuruluk, leke oluşumu, erken yaşlanma, cilt kanseri oluşma riski, güneş alerjisi gibi sorunların tetiklenmesine yol açabilir.

Bu problemleri en aza indirgemek için nelere dikkat etmek gerekir?

Özellikle cildi lekeye yatkın kişilerin kış aylarında bakım yapmaya başlamaları gerekir. Yapılan bütün bakımlar cildinizi güneşe karşı daha iyi savunur ve savaşır. Cildimizi besleyen maskeler, vitamin uygulamaları, lazer tedavileri, mezoterapi uygulamaları cildimizi hem besler, hem de serbest radikallere karşı savunması daha kolay olacaktır. Profesyonel uzman eşliğinde yapılan özel bakımların yanında ev bakımını da düzenli olarak yaz -kış takip etmeliyiz.

Bununla birlikte kış aylarında güneş yok diye koruyucunuzu kullanmamak doğru değildir. Hem güneşin zararlı ışınlarına hem de serbest radikallere karşı cildimizi korumamız için kışında güneş koruyucu kullanmamız gerekir.

Lekenin oluşum süresi, geçmiş süreci, dönemi, yoğunluğu tedavinin başarılı olmasını etkiler. Çok ciddi bir lekelenme problemi yaşıyorsanız doktorunuzun sizin için tavsiye ettiği tedavi yöntemlerine basvurmanız gerekir. Leke bazen hormanal, kullanılan ilaçların yan etkileri, genetik, cilt yapısının inceliği ve hassaslığından dolayı oluşabilir. Lekeler sadece güneşten kaynaklanmaz. Işte bu yüzden doğru teşhis için doktor kontrolü önemlidir.

Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatlerde 11.00-16.00 güneşe çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Çıkmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka şapka, güneş gözlüğü, şemsiye, açık renk kıyafetler tercih ederek korunmalısınız.

Makyajdan vazgeçemiyorsanız mineral, organik ve içerisinde güneş koruyucu içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan yarım saat önce mutlaka sürmelisiniz. Ürün alıp koca koleksiyonu olan ancak kullanmayan birçok kişi tanıyorum. Önemli olan bilinçli ve doğru ürün kullanabilmek. Evde çok ürünüm var ancak az fayda gördüm, istediğim sonucu alamadım dememeniz için aktif içeriklerini okumanızı öneririm. Özellikle cildinde leke problemi yaşayan kişilerin arbutin içerikli ürünleri tercih etmesinde fayda var. Bilinçli ürün kullanmak başarılı sonuçlar için önemlidir.

Güzel ve sağlıklı bir cilt için bol su icmek, düzenli uyku uyumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, spor yapmak çok önemlidir.

Sağlık ve sevgi ile kalın

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin