- HANGİ YAŞA HANGİ KREM ?
Ayşen Koçyiğit -Estetisyen & Makyaj Sanatçısı

- HANGİ YAŞA HANGİ KREM ?

 

Yazarın İnstagram Adresi : @estetisyenaysen

Her yaşta ışıl ışıl cilde sahip olmak biz kadınların en büyük hayallerinden biridir ve bu uğurda tonlarca para harcamaktan hiç kaçınmayız. Bunun için mucizeye gerek yok aslında; zamanında ve akılcı yaklaşımlarla var olan güzelliğiniz sizinle yaşayabilir. Bunun başında kuşkusuz dengeli beslenme ve spor geliyor. Uzman kontrolündeki cilt bakımı ve ürünler ise en önemli destekçileriniz.

Özellikle 20′li yaşlardan itibaren cildin elastin ve kolajen dokusunu korumaya başlamak 40′lı ve 50′li yaşlara yapabileceğiniz en büyük yatırım. 25 yaşından itibaren cildimiz artık zamanla yarışmaya başlıyor. İlk başta cilt temizliği için jeller, sütler ve tonikler gelirken, gece ve gündüz kremleri hayatınızın bir parçası olmalı. Özellikle UV içerikle gündüz kremlerini şiddetle tavsiye ediyorum. Yaz ya da kış fark etmez korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak, yaşlanmaya davetiye çıkarmaktır.

30′lu yaşlarda cildimiz 20′li yaşlara göre daha az lipid ve kolajen üretiyor, yani; cildimizin dokusunu tutan ve oluşturan, gergin ve parlak görünmesini sağlayan oyuncular sahneyi yavaş yavaş terk ediyor. Ama paniklemeye gerek yok, düzenli cilt bakımı, elastin, kolajen üretimine destek olan yaşlanma karşıtı serum ve kremler bu kayıpları yaşamanıza engel oluyor. Göz çevresi için ise özellikle gece kullanılan göz kremlerini tavsiye ederim, çünkü; gece saat 23.00 ile 04.00 arası hücre yenilenmesinin en yoğun olduğu zaman dilimidir.

40 yaş ve üstü! Kadının kadın olduğu kendini bulduğu yaşlardır bence. Bu yaş grubundaki kadınlar gayet bilinçli ve ne yapılması gerekiyorsa yaptırırlar çünkü artık geri dönüş yok… Diyelim ki cildinize bu yaşa kadar iyi bakamadınız, dejenerasyona uğradı. İnanın dünyanın sonu değil kozmetik dünyasındaki gelişmeler hep biz kadınları daha güzel göstermeye ve mutlu etmeye yönelik. Onarıcı, yapılandırıcı gece ve gündüz kremleri, maske ve serumlar yol arkadaşınız. Özellikle yoğun besleyici, A ve E vitamini içerikli maskeler 40 yaş ve üstü için tavsiye ettiğim ürünler. Nemlendirici kremleriniz ise 30′lu yaşlara göre daha yoğun nemlendiricili olmalı. Çünkü, ciltteki su kaybı ve bununla doğru orantılı olarak nem kaybı yaş ilerledikçe artar.

Estetisyen olarak danışanlarıma en büyük tavsiyem; hangi yaşta olursanız olun, dengeli beslenme, spor… Mutlaka uzmanlar tarafından yapılan doğru ve düzenli cilt bakımının beraberinde, doğru uygulanan ev bakım ürünleri ile cildinizin daima ve sağlıklı olması mucize değil… Cildinizin en büyük beslenme kaynağı, bilinmeyen bir sır değil: Su..! Günde en az 2 litre su hayat kurtarır, içine sevdiğiniz meyveleri koyarak gün boyu daha keyifli içebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin