YAŞAMAK
Funda Ankın Karca - Eğitmen

YAŞAMAK

Yazarın İnstagram Adresi : @karcafunda

Yaşamak, kelime olarak anlamı canlılığını sürdürmek, yaşamda var olmak, “sağ” olmaktır… Bunun için de sağlığımıza dikkat ediyor, etmeye çalışıyoruz. Kendimiz ve sevdiklerimiz için güvenli ortamda barınmaya, onların ve kendimizin güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Maslow’a göre bu basamaklardan sonra aidiyet ve sevgi ihtiyacı geliyor. Fiziksel olarak ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra, aidiyet duygusunu tadarken sevmek ve sevilmek istiyoruz. Birilerinin annesi, babası, kardeşi, sevgilisi, eşi olmak; iş hayatında da aidiyeti hissettiğimiz işletmelerde çalışmak istiyoruz. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra ise artık kendini gerçekleştirme aşaması ile kendimize dönüyoruz.

Tüm bu çabaları gerçekleştirirken aslında sadece “yaşıyoruz”. Bebekler mesela, doğdukları andan itibaren sadece sevilmeye, şefkate, ilgiye ihtiyaç duyar. Yani aslında doğduğumuz andan itibaren istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz ilk duygu “sevgi”. Tabi büyüdükçe tüm yaşanmışlıklar, öğretilenler ve tabi ki öğrenilenler ile kendimizden uzaklaşıyoruz. O “1 tane olan” hayatımızda merkezde olan “ben”i unutup, ait olma ihtiyacı duygusundan bağımsız olarak, kendimiz için değil, “birileri”,” bir şeyler” için hayatımızı sürdürüyoruz. Daha iyi bir evde yaşamalı, daha konforlu, lüks bir araba kullanmalı, her zaman çok şık olmalı, hep ama hep güzel/yakışıklı olmalı, zayıf olmalı, “sosyal” olmalı, vizyon filmlerden, çok satılan kitaplardan haberdar olmalı; hatta o filmler seyredilmeli, o kitaplar okunmalı, kültürlü olunmalı… Siyasetten, politikadan (aktif rol alınmasa dahi) haberdar olunmalı fikir paylaşılacak kadar bilinmeli… Off okurken bile yoruldunuz değil mi? Ama bunları biraz eksik biraz fazla da olsa yapıyoruz.

Herakletios “bir nehirde iki kere yıkanılmaz” demiş. Yani hayatımız “1 tane” olduğundan, hiçbir şeyin tekrarı yok. Bir kere doğduk ve bir kere öleceğiz…Bunu biliyorsak, bu gerçeğe “uygun” şekilde yaşamalıyız. O iş / meslek, o kişi, o yaşanılan yer, her ne ise sevdiğimiz, hoşlandığımız; doğduğumuz andaki biz ne isek ona göre yaşamalıyız.

Evren bize istediklerimizi verecek ama gerçekten ne istediğimizi bilirsek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin