KİLO KAYBI SONRASI MEME ESTETİĞİ
Yrd.Doç.Dr.Bülent Tekerekoğlu

KİLO KAYBI SONRASI MEME ESTETİĞİ

Yazarın İnstagram Adresi : @drbulenttekerekoglu

Meme kadın vücudundaki en önemli estetik öğe olduğundan dolayı müdahale etmekteyiz. Meme güzelliği kadınlarda özgüveni artırır, kıyafet ve bikini seçimini belirler.

Hamilelik, emzirme, yerçekiminin olumsuz etkisi ve özellikle ani kilo vermeden dolayı her kadının meme dokusunda sarkmaların görülmesi kaçınılmazdır. Kilo vermeye bağlı deri elastikiyetinin de kaybolması nedeni ile memede sarkma, hacim kaybı ve deformasyon oluşmaktadır. Bu nedenle kişiden kişiye değişen meme durumlarına göre meme toparlama, meme implant veya meme küçültme operasyonları önerilir.

Bu operasyonları 3 başlık altında ele alabiliriz.

Meme toparlama (Mastopeksy ):

Memede hacim kaybı olmadan yalnızca sarkıklığı olan hastalarımıza meme dikleştirme operasyonu önermekteyim. Meme toparlama operasyonu, meme başı çevresinden ve meme alt kıvrımından yapılabilir. Aynı zamanda meme başındaki kahverengi kısımda küçültülerek normal boyutuna getirilir. Meme dokusunda yetersizlik veya kilo vermeye bağlı olarak boyutlarında küçülme yaşandı ise bu ameliyatta meme protezi de yerleştirilmesi ile dikleştirmemin yanı sıra meme boyutlarında arzu edilen hacimde sağlanmış olur. İşlem yaklaşık 2 saat sürer. 1 gece hastanede kalınır. Hasta 3-4 gün sonra işine döner.

Meme implant (meme büyütme)

Kadınlar memelerinin büyüklüğünde değişiklik istemesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Göğüslerin büyüklüğü hastanın kendisini mutlu edecek boyutlarda olmayabilir. Kilo vermeye bağlı veya doğum, emzirme dönemleri sonrasında meme dolgunluğunu kaybedip içi boşalır ve yumuşar. Bu gibi durumlarda en kalıcı ve güvenilir yöntem meme protez konularak yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır. Meme büyütme ameliyatlarında hastanın var olan meme dokusu, şekli, ölçüleri ve hastanın ulaşmak istediği ölçü göz önüne alınarak planlama yapılır. Hastanın bireysel özelliklerine göre yapılan bu planlama sonrasında hangi tip, hangi boyutta protezin daha uygun olduğuna ve bu protezin hangi seviyeye yerleştirileceğine karar verilir. Protezlerin nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı)ve nereye yerleşeceği ( kas altı, kas üstü, kas zarı altı, ikili plan ) gibi konuları hastamı muayene ettikten sonra karar verilir. Burada teknik ayrıntılar konusunda hastalarımın kendini bana bırakıp güvenmesi önemlidir. Meme büyütme operasyonu yaklaşık 45 dakika sürer. Hasta tercihe bağlı olarak bir gece hastanede kalır yada akşam taburcu olabilir. Hastamız 3-4 gün sonra işine döner. Operasyondan sonra bizim operasyonda giydirdiğimiz sütyeni 15 gün kullanılır.

Meme Küçültme (Reduction Mamoplasty)

Kadınların emzirme dönemi sonrası veya ani kilo vermelerine rağmen göğüslerde büyüklük de olabilmektedir. Büyük memelere sahip bayanlarda boyun, sırt, bel ağrıları, sarkmaya bağlı kronik meme ağrıları, duruş bozuklukları, terleme nedeniyle meme altında oluşan cilt sorunları, sütyen askıları nedeniyle omuzlarda oluşan bası izleri gibi bulgulardan bir kaçı ya da hepsi bulunur. Bunun dışında sportif aktivitelerde zorlanma gibi sosyal ve psikolojik sorunlara da neden olur. Bu sıkıntıların önüne geçmek için bu tür hastalarımda meme sarkıklığı ile beraber memenin hacminde de azalma yapılır. Operasyon yaklaşık 2.5 saat kadar sürmektedir. Hasta hastanede 1 gün kalır, giydirdiğimiz medikal sütyeni 15 gün kullanır. 5 gün sonra da işine dönebilmektedir.

Sonuçta kilo kaybı olan hastalarda doğal olarak memelerde deformasyon gözlenebilmektedir. Bu konuyu problem etmenize hiç gerek yok. Gereken müdahaleler ile her türlü meme problemleri çözülmektedir.


 

 


 


 


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cilt Düşmanı Bakışlar
Cilt Düşmanı Bakışlar
Gençleştiren 11 Besin
Gençleştiren 11 Besin